خانه / موفقیت / هدف گذاری: قدم اول در مسیر موفقیت
تعیین هدف
هدف گذاری

هدف گذاری: قدم اول در مسیر موفقیت

مرور گذشته اکثر انسان ها پر است از کارهایی که باید انجام می دادیم ولی انجام ندادیم، دستاوردهایی که باید به دست می آوردیم ولی آن ها را به دست نیاوردیم، هدف گذاری هایی که باید انجام می دادیم ولی هیچ اقدامی صورت ندادیم.

تکیه کلام اکثر ما چی می شد اگر است. چی می شد اگر شغل بهتر، درس بیشتر، پول بیشتر و …. داشتیم.

هر از چند گاهی هم شروع می کنیم به فکر کردن و رویا پردازی کردن راجع به مسایل ولی دوباره بعد از گذشت زمانی کوتاه، به شرایط اولیه خودمان برمی گردیم.

ما معمولا” نخواسته هایمان را بهتر می شناسیم تا خواسته ها و هدف هایمان. برای مثال می دانیم که نمی خواهیم چاق باشیم، نمی خواهیم در حال خرید مایحتاج خانه دائما” حساب کتاب کنیم، نمی خواهیم برای خرید وسایل تفریحی فرزندمان دست و پایمان بلرزد و ….

ولی متاسفانه اکثر ما به صورت دقیق نمی دانیم چه چیزی را می خواهیم. معمولا” هدف گذاری افراد شامل دستیابی پول بیشتر، شغل بهتر، خانه بزرگتر و این قبیل پاسخ های مبهم است.

ولی هیچ کدام از این ها مشخص نمی کند ما چه چیزی را می خواهیم. مثلا درآمد بیبشتر چقدر است؟ ماهی یک میلیون،دو میلیون، ده میلیون یا صد میلیون. یا اینکه چه شغلی را مناسب می دانیم؟ چه خانه ای در نظر داریم؟

شرط اصلی اینکه بخواهید به مقصدی که در نظر دارید برسید، دانستن اطلاعات کامل از آن مقصد و هدف است.

مشکل عمده دیگری که باعث عدم پیشرفت ما می شود، این است که دائما” در حال سرزنش بقیه افراد هستیم و دولت و مدیر و محیط و همه چیز و همه کس را مقصر عدم موفقیت خود می دانیم. حال آنکه اطلاعات دقیقی راجع به خواسته خود نداریم.

انسان موفق، خودش مقصدی دارد و خودش را مسئول رسیدن به آن مقصد می داند.

هر کسی برای قرار گرفتن در مسیر پیشرفت و موفقیت می بایست دو موضوع اساسی را بشناسد:

اول اینکه هر شخصی مسئول زندگی خودش است و از سرزنش دیگران دست بردارد.

دوم اینکه دقیقا” مشخص کند چه هدفی دارد.

 

 

همچنین ببینید

گام های تعیین هدف

۶ خصوصیت هدف خوب

برای همه ما پیش آمده کاری را شروع کنیم ولی قبل از اینکه نشانه های …

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.