خانه / موفقیت / مشکلات «زندگی همه‌چیز فوری»
موفقیت یک شبه
زندگی همه چیز فوری

مشکلات «زندگی همه‌چیز فوری»

برای داشتن زندگی دلخواه و دوست‌داشتنی در آینده، باید بر سرمایه‌گذاری آینده وقت بگذاریم. سرمایه‌گذاری آینده به معنای این است که راضی باشم مقداری از وقت، انرژی و لذت‌های زودگذر را فدا کنیم تا به آینده مطلوب خود برسیم.

ولی متأسفانه عده زیادی از افراد به‌صورت منظم بر این اصل تکیه نمی‌کنند. یکی از دلایل عمده آن، چیزی است که آن را «شیوه زندگی همه‌چیز فوری» می‌نامیم. در جامعه ما این نگرش غالب شده است. همه‌جا چیزهایی می‌بینید که راه‌حل‌های فوری را به شما یادآوری می‌کنند. رستوران‌های فست فودی، هایپرمارکت‌های بزرگ، قرص‌های کاهش وزن، آمپول‌های افزایش قد، داروهای افزایش یا کاهش خواب و صدها مثال دیگر که روزانه همه با آن‌ها برخورد داریم.

البته بسیاری از این راه‌حل‌ها، مانند هایپرمارکت‌ها، باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شوند و تأثیرات بسیار خوبی بر جامعه دارند. ولی این طرز تفکر «زندگی همه‌چیز فوری» باعث نادیده گرفتن آینده می‌شود. بیشتر انسان‌ها به دنبال ارضای نیازهای کنونی هستند و همین موضوع باعث می‌شود افراد به دنبال موفقیت‌های آسانسوری بروند. همان‌هایی که در اصطلاح «ره صدساله را یک‌شبه طی می‌کنند».

طرز فکر «زندگی همه‌چیز فوری» و «موفقیت آسانسوری» با ذات آینده در تضاد است. آینده یک امر فوری نیست و احتیاج به داشتن برنامه‌ای دقیق دارد. اگر نتوانید آینده را به‌خوبی برنامه‌ریزی کنید، نحوه استفاده از وقت و انرژی به شما دیکته می‌شود و خودتان اختیار کنترل آن‌ها را ندارید. رابطه انسان بازمان همواره به‌صورت رئیس و کارمند است. این خود شما هستید که باید تعیین کنید رئیس باشید یا خیر.

همان‌طوری که از پیشرفت‌های جامعه نهایت بهره را می‌بریم و از آن‌ها لذت می‌بریم، همواره باید بر سرمایه‌گذاری آینده دقت داشته باشیم و بدانیم آینده را نمی‌شود به‌صورت «همه‌چیز فوری» ساخت. باید آن را تحلیل و برنامه‌ریزی بکنید تا بتوانید بهترین استفاده را از زمان و انرژی برای ساخت آینده مطلوب خودتان ببرید.

 

 

برگرفته از کتاب Work Harder not Smarter

همچنین ببینید

گام های تعیین هدف

۶ خصوصیت هدف خوب

برای همه ما پیش آمده کاری را شروع کنیم ولی قبل از اینکه نشانه های …

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.