خانه / آموزش / چرا از آموزش‌ها بهره نمی‌بریم؟
آموزش
بهره بردن از آموزش

چرا از آموزش‌ها بهره نمی‌بریم؟

آموزش یکی از ارکان اصلی موفقیت در زندگی است. افراد موفق دنیا بدون استثنا همگی برای مطالعه و آموزش اهمیت بسیار زیادی قائل‌اند. ولی در بسیاری از مواقع ما هرچقدر آموزش می‌بینیم، بازهم نتیجه بهتری کسب نمی‌کنیم. دلیل این موضوع چند اشتباه بسیار ساده ولی متداول هست.

یکی از موانع اصلی استفاده از آموزش‌ها فیلترهای منفی است. ما معمولاً عادت داریم راجع به‌تمامی مسائل پیش‌داوری کنیم و آموزش هم از این قاعده مستثنا نیست. پیش‌داوری‌هایی نظیر اینکه این نکات در ایران جواب نمی‌دهد، از من گذشته، سن من برای این کارها کم است و ….

این فیلترهای منفی بیشتر ریشه در فرهنگ جامعه و خانوادگی ما دارد. در جامعه ما مخالفت کردن و منفی گرایی بسیار رواج پیداکرده است و ما نیز از بچگی در این فرهنگ رشد کرده‌ایم.

شرط اول برای اینکه بتوانیم از یک آموزش بیشترین و بهترین بهره را ببریم، باید بدون پیش‌داوری و تعصب و با ذهنی باز آموزش را فرابگیریم. حتی بدترین آموزش دنیا هم نکاتی درون خود دارد. باید سعی کنیم از هر آموزش نکات مثبت آن را استخراج‌کنیم. خیلی از افراد موفق ایران تنها با خواندن یک کتاب مسیر زندگی‌شان تغییر کرده است. همچنین تمامی افراد موفق سراسر دنیا از قواعد یکسانی پیروی کرده‌اند. پس مطمئن باشید اگر با ذهنی باز، آموزش ببینید، نتایج و بهره‌های بسیار خوبی را از آن آموزش می‌برید.

مانع دیگر درزمینهٔ آموزش، عدم پیگیری و اجراست. یک‌لحظه با خودتان فکر کنید، چند بارشده در حین مطالعه کتاب، نویسنده به این نکته اشاره‌کرده که همین‌الان یک کاری را انجام بده و بعد بقیه کتب را مطالعه کن. معمولاً اکثر افراد بدون توجه، کتاب را ادامه می‌دهند و در پایان از اینکه کتاب نکته خاصی نداشته است ناراحت می‌شوند.

پس شرط دوم و اساسی بهره بردن از یک آموزش، استفاده عملی از آن است. یک آموزش همراه با تمرینات عملی آن تکمیل می‌شود. درصورتی‌که شما کارهای عملی را انجام ندهید، آموزش را نیمه‌کاره رها کرده‌اید و قطعاً نتیجه دلخواه را نخواهید گرفت. حتماً در هر آموزش نکات کاربردی آن را به اجرا بگذار و بعد از کسب نتیجه راجع به آن قضاوت کن.

در انتها به این نکته اشاره می‌کنم که صدها جمله انگیزشی و آموزشی اگر با عمل همراه نشوند، هیچ ارزش و فایده‌ای ندارند.

برای موفقیت می‌بایست همواره آموزش ببینید و آن آموزش‌ها را به قدم‌های اجرایی تبدیل کنید.

 

موفق باشید.

 

همچنین ببینید

گام های تعیین هدف

۶ خصوصیت هدف خوب

برای همه ما پیش آمده کاری را شروع کنیم ولی قبل از اینکه نشانه های …

2 نظر

  1. بسیار عالی تشکر از مطلب سایت

  2. سایت بسیار خوبی دارید ممنون از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.