خانه / موفقیت / ۶ خصوصیت هدف خوب
گام های تعیین هدف
هدف گذاری

۶ خصوصیت هدف خوب

برای همه ما پیش آمده کاری را شروع کنیم ولی قبل از اینکه نشانه های نتیجه را ببینیم آن کار را رها کردیم. تا به حال پیش خود فکر کردید که چرا هر کاری می کنیم نتیجه نمی گیریم؟ چرا هر چه میدویم بازهم نتیجه ای در بر ندارد؟

پاسخ این سوال ها “هدف” است. داشتن هدف لازمه هر موفقیتی است.هرکسی در هر سن و سالی و در هر جایگاه و مقامی برای رسیدن به هدف نیاز به داشتن افق روشن و هدفی واضح دارد.

 

ویژگی های هدف خوب

زمانی که افق روشن و مشخصی نداشته باشید، دچار استرس و سردرگمی و تنش می شوید.

فرض کنید با اتومبیل خود به قصد یک سفر حرکت می کنید. اگر مقصد مشخص نداشته باشید مسلما” هر چه رانندگی کنید به مقصدی نمی رسید و حتی اگر به مقصدی نیز برسید کاملا” اتفاقی بوده است.

افراد بی هدف دقیقا” همین طور عمل می کنند. از صبح تا شب تلاش می کنند ولی چون این تلاش ها در یک راستای مشخص نیست، نتیجه ای بسیار کمتر از تلاش خودشان دریافت می کنند.

وقتی از افراد بپرسیم آیا هدفی داری یا خیر، عموما” پاسخ مثبت است. آن ها فکر می کنند اهدافی را دارند. ولی وقتی از آن ها می خواهیم اهدافشان را اعلام کنند با پاسخ هایی مبهم نظیر “خوشبختی” ، “شغل عالی” ، “همسر خوب” ، “ثروت” و … مواجه می شویم.

هیچ کدام از این ها به عنوان هدف و مقصد مشخص نیستند. این ها فقط یک سری آرزوهای کلی و مبهم هستند که اکثر افراد جامعه درگیر آن ها هستند. جالب است بدانید طبق مطالعات کمتر از ۳ درصد کل مردم دنیا دارای هدف های واقعی هستند و بقیه افراد یا فکر می کنند هدف دارند، یا در حال تلاش برای تحقق اهداف آن ۳ درصد هستند.

حال این سوال پیش می آید که هدف چیست؟ هدف خواسته ای دقیق، روشن، شفاف و زمان دار هست که باید به اندازه کافی بزرگ باشد.

خصوصیات یک هدف خوب :

۱-مشخص و واضح باشد: هدف شما باید کاملا” دقیق بیان شود، طوری که حتی یک کودک با شنیدن آن بتواند هدف شما را تصور کند. برای مثال اگر هدف شما خرید یک منزل هست، باید مشخص کنید این منزل چند متر است؟ چند اتاق خواب دارد؟ در کدام شهر و کدام محله هست؟

۲-قابل اندازه گیری باشد: هدف باید قابل اندازه گیری باشده تا بتوانید از این طریق میزان پیشرفت و نزدیک شدن به هدف را بسنجید. برای مثال اگر هدف شما کاهش وزن باشد،دقیقا” اعلام کنید که چه وزنی برای شما ایده آل است.

۳-متعلق به شما باشد: هدف باید متعلق به شخصی باشد که هدف گذاری می کند. به عنوان مثال شما نمی توانید هدفگذاری کنید که حقوق همسرتان افزایش یابد. چون این هدف متعلق به شخص شما نیست.

۴-مهلت دار:هر هدفی باید یک زمان برای تحقق داشته باشد. هدف بدون زمان، آرزویی بیش نیست. شما همواره برای هر هدف باید یک بازه زمانی در نظر بگیرید.

۵-اهداف بزرگ: هدف باید به اندازه کافی بزرگ باشد، تا در وجود شخص ایجاد انگیزش کند و شخص را تشویق به فعالیت بیشتر در راستای هدف کند.

۶-مکتوب باشد: هدف حتما” باید مکتوب شود. این امر موجب افزایش تمرکز ذهن روی هدف می شود.

بنابراین برای موفقیت در هر کاری، نیاز به تعریف یک هدف خوب داریم تا بتوانیم با تمام قوا به سمت مقصد خودمان حرکت کنیم.

همچنین ببینید

تعیین هدف

هدف گذاری: قدم اول در مسیر موفقیت

مرور گذشته اکثر انسان ها پر است از کارهایی که باید انجام می دادیم ولی …

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.